Seminarji

Evropska izvršba in Evropski plačilni nalog ter zavarovanje terjatev z Evropskim nalogom za zamrznitev bančnih računov

Dida Volk univ. dipl. prav.

Namen seminarja

V zadnjih letih je bilo v EU sprejetih kar nekaj predpisov, ki upnikom v državah članicah olajšujejo nekatere postopke: izvršitev odločb in drugih javnih listin, uveljavitev zahtevkov v državah članicah ter zavarovanje terjatev z zamrznitvijo bančnih računov.

Dne 21.1.2005 je stopila v veljavo Uredba (ES) št. 805/2004 o uvedbi evropskega izvršilnega naslova za nesporne zahtevke (EIN). Evropski izvršilni naslov olajšuje izvršbo tujih na podlagi tujih sodnih odločb, sodnih poravnav in javnih listin, brez da bi bil v državi izvršbe potreben dodatni, vmesni postopek za razglasitev izvršljivosti tujega izvršilnega naslova. Uredba predpisuje tudi standardne obrazce.

PRIMER: Upnik razpolaga s pravnomočnim sklepom o izvršbi na podlagi verodostojne listine, dolžnik pa ima premoženje v tujini, v eni izmed držav članic EU. Za ta sklep o izvršbi je mogoče pridobiti evropski izvršilni naslov, na podlagi katerega lahko upnik predlaga izvršbo v katerikoli državi članici EU.

Z Uredbo Sveta (ES) št. 1896/2006 z dne 12. decembra 2006 o uvedbi postopka za evropski plačilni nalog (EPN) je upnikom omogočena izterjavo nespornih zahtevkov v civilnih in gospodarskih zadevah na podlagi enotnega postopka. Predpisana je uporaba (sedmih) standardnih obrazcev, kar olajšuje poslovanje vsem: tako strankam, kot sodiščem. V Sloveniji je za tuje upnike še vedno primernejši postopek z vložitvijo elektronskega predloga za izvršbo na podlagi verodostojne listine.

PRIMER: Upnik ima terjatev iz poslovanja do dolžnika v tujini – v eni izmed držav članic EU. Z vložitvijo evropskega plačilnega naloga bo od dolžnika lahko dosegel: ali plačilo, ali ugotovitev pravnomočnosti evropskega plačilnega naloga v obliki evropskega izvršilnega naslova, na podlagi katerega je mogoče predlagati izvršbo. Le v primeru dolžnikovega ugovora se bo postopek nadaljeval pred pravdnim sodiščem.

Z Uredbo (EU) št. 655/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 je bil določen postopek za evropski nalog za zamrznitev bančnih računov (ENZBR) z namenom olajšanja čezmejne izterjave dolgov v civilnih in gospodarskih zadevah. Uredba 655/14/EU se je v državah članicah EU (z izjemo Združenega kraljestva in Danske) začela uporabljati 18. januarja 2017. Gre za obliko začasnega ukrepa (odredbe), s katero se zavaruje upnikova terjatev tako, da se dolžniku začasno onemogoči razpolaganje z denarnimi sredstvi na bančnem računu. Upnik lahko predlaga izdajo naloga za zamrznitev, še preden začne postopek v glavni stvari zoper dolžnika, v katerikoli fazi takega postopka, vse do izdaje sodne odločbe ali potrditve ali sklenitve sodne poravnave ali po pridobitvi izvršilnega naslova.

Zaradi umestitve ENZBR v naš pravni sistem je bilo z zadnjo novelo Zakona o izvršbi in zavarovanju (Novelo ZIZ-L) dodano novo 25. a) poglavje z naslovom Čezmejna zamrznitev bančnih računov.

PRIMER: Upnik ima že pravnomočen sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine, vendar ugotovi, da dolžnik nima odprtega računa v Sloveniji, temveč ima račun odprt v Avstriji. S predlogom za izdajo ENZBR bo upnik dosegel takojšnjo zamrznitev sredstev na tem računu in s tem tudi (kasnejšo uspešno) izvršbo na tem računu.

Iz programa seminarja

1. EVROPSKI IZVRŠILNI NASLOV:

  • področje uporabe in vrsta odločb ter javnih listin, za katere se uporablja,
  • vročanje (načini vročitve, odprta vprašanja različnih ureditev vročanja v državah članicah EU),
  • postopek izvršbe (uporablja se pravo države članice, specialna pravila Uredbe o EIN glede zavrnitve izvršbe, prekinitve in omejitve izvršbe, položitvijo varščine…),
  • aktualna sodna praksa (slovenskih) sodišč.​

2. EVROPSKI PLAČILNI NALOG:

  • področje uporabe in namen EPN,
  • predlog za EPN (predpisan obrazec…),
  • postopek s predlogom (pregled vloge, dopolnitev in poprava, zavrnitev…),
  • izdaja EPN (rok 30 dni, podroben pravni pouk: plačilo, možnost ugovora, situacija v primeru pravnomočnosti…),
  • vložen ugovor – odstop na civilni oddelek sodišča (v skladu z zakonodajo države članice),
  • posebnosti vročanja (razlika do EIN…),
  • sodna praksa (slovenskih) sodišč.​

3. EVROPSKI NALOG ZA ZAMRZNITEV BANČNIH RAČUNOV:

  • področje uporabe namen ENZBR,
  • vloga za izdajo naloga za zamrznitev (razlikovanje med situacijo, ko je upnik že pridobil sodno odločbo, od situacije, ko je vloga za izdajo naloga za zamrznitev vložena pred začetkom postopka o glavni stvari, položitev varščine…),
  • zahteva za pridobitev informacij o računu,
  • odločitev o vlogi za izdajo naloga za zamrznitev (roki, predpisan obrazec in vsebina naloga…),
  • priznanje, izvršljivost in izvršitev naloga za zamrznitev (vloga banke…),
  • vročitev dolžniku (pravna sredstva dolžnika – zoper nalog oz. zoper izvršitev naloga, pravna sredstva dolžnika in upnika, pravica dolžnika do zagotovitve varščine namesto zamrznitve…),
  • splošne določbe (pravno zastopanje, sodne takse, stroški bank, varstvo podatkov, jeziki…).
  • ureditev ENZBR v Zakonu o izvršbi in zavarovanju (pristojnost za odločitev o predlogu – za izvršitev naloga za zamrznitev, pristojnost za pridobitev informacij o računu, preklic naloga za zamrznitev ali ustavitev njegovega izvrševanja, pristojnost za odločanje o pravnih sredstvih).

Cena za udeležbo preko online vključuje:

  • PDF gradivo,
  • posvetovanje s predavateljico,
  • strokovne in konkretne nasvete ter
  • izdajo potrdila o udeležbi (v obliki PDF na željo prijavljenega, ki jo navede ob prijavi).

Pomembno: naročnikom portalov, online priročnikov in vestnikov založbe Verlag Dashöfer nudimo stalni 15 % popust pri udeležbi na seminarjih v okviru Centra za izobraževanje (izjema so krajši webinarji in večdnevna izobraževanja). Za vsakega drugega in naslednjega udeleženca iz istega podjetja vam na pripadajočo kotizacijo priznamo 10 % popust. Popusti na redno ceno seminarja se obračunajo med obdelavo naročila v naročniškem oddelku in bodo upoštevani pri izstavitvi (pred)računa. V potrditvenem sporočilu o uspešni prijavi omenjeni popusti še niso upoštevani.

  • Zadnji rok za odjavo udeležbe je najkasneje tri delovne dni pred izvedbo izobraževanja (v primeru online izvedbe) in najkasneje pet delovnih dni pred izvedbo (v primeru izvedbe v živo), v nasprotnem primeru vam zaračunamo celotno kotizacijo.​
  • V primeru nezadostnega števila prijavljenih udeležencev si pridržujemo pravico do odpovedi izobraževanja.
  • Račun za plačilo kotizacije boste prejeli po potrditvi termina seminarja, na mail naslov naveden na vaši prijavnici.
  • Proračunski uporabniki boste po izvedbi izobraževanja prejeli e-račun. Če mora biti na izdanem e-računu navedena vaša naročilnica, nam jo prosimo posredujte ob prijavi ali naknadno do izvedbe seminarja.
  • Informacije o tipu izvedbi predavanja kot tudi ostale podatke boste prejeli najkasneje 1 delovni dan pred datumom seminarja.
  • Vljudno vas prosimo, da pri online izvedbah upoštevate, da ena kotizacija velja za udeležbo ene osebe. Velja ENA KOTIZACIJA = ENA UDELEŽBA (sicer vam v skladu z našim poslovanjem naknadno izdamo račun za udeležbo dodatnih oseb). 

Z oddano prijavo na izbrano izobraževanje se strinjate, da vas ob vnosu prijave registriramo na naš brezplačni e-časopis Koledar izobraževanj

S prijavo na dogodek soglašate s snemanjem in fotografiranjem na dogodku. Fotografije bodo objavljene na spletni strani in komunikacijskih kanalih Založbe Verlag Dashofer.

Potek seminarja

Seminar bo potekal online (preko ZOOM), med 09.00 in 11.00. Mesta na izvedbi so omejena!

Za udeležbo preko online prenosa potrebujete le računalnik in dostop do interneta. Če se nam na webinarju ne boste mogli pridružiti, boste povabljeni na ponovitev webinarja.

Vsa navodila in napotke glede izvedbe boste prejeli na vaš elektronski naslov - 1 dan pred izvedbo. Tekom webinarja in seminarja bo mogoče zastaviti vprašanja, tako da vam bo predavateljica sproti podala odgovore na morebitne izzive in težave s katerimi se soočate. Vabimo pa vas, da nam vprašanja pošljete že vnaprej (na email: larisa.berginc@dashofer.si).

Naši webinarji vam ponujajo številne prednosti:

  1. Prihranite čas in stroške potovanja  - webinarju lahko prisluhnete kjerkoli. Na delovnem mestu ali doma, preko računalnika, tablice ali mobilnega telefona. 

  2. Zastavite vprašanja s pomočjo funkcije klepeta ali tako da vprašanje zastavite ustno preko mikrofona. 

  3. Praktično: izvedba preko ZOOM pomeni interaktivno komunikacijo med vsemi udeleženimi.

Komu je namenjen

Seminar je namenjen računovodjem, direktorjem, davčnim svetovalcem in zaposlenim v finančno-računovodskih službah.

Vabljeni!

Reference

»Odlična predavateljica, polna znanja in izkušenj, ki jih zna odlično predati udeležencu.«
(PRO-FOCUSd.o.o.)

»Aktivno, subjektivno, super!.«
(4M FLAJS d.o.o.)

»Dobra organizacija, odlična predavateljica in dobra pogostitev.«

»Na konkretna vprašanja sem dobila konkretne odgovore. Sem zelo zadovoljna.«
(Zavarovalnica Sava)

Predavatelj/ica

Dida Volk univ. dipl. prav.

je sodnica na gospodarskem oddelku Okrožnega sodišča v Ljubljani. Je strokovnjakinja za izvršilno pravo. Predava in objavlja članke o temah s področja izvršilnega prava, pogodbenega prava, insolvenčnega prava, prava nepremičnin in zavarovanja terjatev.

Več delavnic tega predavatelja

Termin in kraj dogodka

15.5.2024

ONLINE

Dida Volk univ. dipl. prav.

23.8.2024

ONLINE

Dida Volk univ. dipl. prav.

15.10.2024

ONLINE

Dida Volk univ. dipl. prav.

Izobraževanje lahko prilagodimo tudi vašim zaposlenim in kolegom. Kontaktirajte nas po telefonu na (0)1/434 55 96 ali po elektronski pošti na larisa.berginc@dashofer.si.

Pred datumom zapadlosti vam bomo poslali organizacijska navodila in račun. Cene so brez DDV. Splošne pogoje poslovanja lahko preberete tukaj.

!ERR No images found in //img.dashofer.sk/cif_si/fotogalerie/kursy/. Images path has to be on the same server. Supported img formats: jpg, jpeg, png, gif.